• امروز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
 • اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان

  باید حساسیت جامعه نسبت به بحران افزایش یابد/به دنبال تامین منابع مالی برای تجهیز مدیریت بحران هستیم

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

  altمدیرکل بحران استان هرمزگان با اشاره به پنجم دی ماه « روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» گفت: این روز با هدف یادآوری و بزرگداشت جانباختگان زلزله بم، جلب نظر و توجه عمومی به مخاطرات ناشی از وقوع پدیده های طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، خشکسالی و ...و شناسایی عوامل پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن (خصوصا تلفات جانی) و گسترش فرهنگ ایمنی در جامعه است.

  علیرضا صفا ایسینی در گفت و گو با ایسنا، منطقه خلیج فارس، در خصوص آمادگی مدیریت بحران در مقابل زلزله افزود: از اجزا آمادگی می توان به برنامه ریزی، نیروی انسانی، تجهیزات و تمرین و مانور اشاره کرد، شناخت نقاط قوت و ضعف استان، شناسایی نقاط پر خطر. و تهدید آمیز در استان، ابلاغ شرح وظایف به دستگاه های اجرایی برای اقدام در زمان بحران، برنامه ریزی جهت برگزاری مانور و انجام دوره ای آن، تهیه بانک اطلاعاتی تجهیزات استان و همچنین برگزاری دوره های آموزشی از جمله موارد آمادگی در مدیریت بحران استان هستند.

  وی به برنامه های روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی اشاره و بیان کرد: برگزاری کارگاه های آموزشی زیر مجموعه مدیریت بحران استان، برنامه ریزی برای اجرای دوره آموزشی غدیر ۲ به مدت سه روز برای مدیران شهرستان به صورت کارگاه آموزشی و عملیاتی و همچنین برگزاری مانور ایمنی در برابر زلزله در برخی از شهرستانهای استان، آموزش دهیاری ها برای چگونگی مقابله با شرایط بحران  از جمله برنامه های این روز است.

  مدیرکل بحران استان هرمزگان اضافه کرد: همچنین در روز پنجم دی ماه اسکان اضطراری به منظور ایمنی در برابر زلزله را در سراسر استان خواهیم داشت.

  وی به شعار روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی اشاره کرد و گفت: شعار این روز در سال جاری«کاهش تعداد افراد تحت تاثیر حوادث تا سال ۱۴۰۹ » است.

  وی به قرار گیری استان هرمزگان در پهنه لرزه خیز کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به قرار گیری استان در پهنه لرزه خیز کشور و احتمال وقوع خطر زلزله و نیز احتمال وقوع بلایای جوی مانند خشکسالی، سیل، فروچاله ها، سرمازدگی و تحمیل و تاثیر تبعات ناشی از آن بر بخشهای مختلف، لازم است مسئولین و متولیان امر با مشارکت مردم نسبت به آموزش همگانی و برگزاری دوره‌های آموزشی و ارتقای سطح فرهنگ اقدام کنند.

  مدیر کل بحران استان هرمزگان اضافه کرد: ‌باید از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری در زمینه مدیریت بحران توان بیشتر شود، که به دنبال تحقق این مهم به دنبال تامین منابع مالی برای تجهیز مدیریت بحران استان هستیم.

  صفا با بیان اینکه باید حساسیت جامعه نسبت به بحران افزایش یابد، تاکید کرد: دیدگاه مقابله و رویارویی با حوادث به سمت اطلاع رسانی به مردم در راستای اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع حوادث نابهنجار تغییر کرده است و این تغییر روش خود از اهداف اساسی برنامه کاهش اثرات بلایای طبیعی در سالهای اخیر بوده است و با ارتقاء سطح آگاهی مردم باید حساسیت آنان را با بحران و حوادث غیرمترقبه ایجاد کرد.

  وی تصریح کرد: اجرای برنامه های آموزشی، مانورهای عمومی و تخصصی، گسترش پوشش منابع حمایتی مانند بیمه ها، توجه به اصول ایمنی در ساخت و سازها، اصلاح نگرش در استفاده از منابع محدود طبیعی آب و خاک استان در بخش های مختلف و ... از جمله اقدامات موثری است که می توانیم مانع وقوع بسیاری از حوادث شود و آثار سوء ناشی از آن را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

  وی به زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: حضور استاندار هرمزگان بهمراه نمایندگان مردم استان در شورای اسلامی و مدیران اجرایی استان به منظور همدردی با مردم منطقه زلزله دیده حرکت خوب و مثبتی بود که با خود پیام همدلی را بهمراه داشت، همچنین کمک های مردمی هرمزگانی ها به منظور یاری به مناطق زلزله زده ارسال شد و مناطقی از منطقه زلزله‌زده کرمانشاه نیز به همکاری سپاه امام سجاد(ع) در حال امدادرسانی و بازسازی است.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: وقوع حوادث غیرمترقبه و ناگهانی پیامدهای عاطفی و تالمات روحی آن، اثرات فراوانی بر اقتصاد کشور دارد، از همین رو، این حوادث بیش از هر چیز نیازمند برخورد عالمانه و تشریک مساعی همه دستگاه‌های ذیربط است.