• امروز پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
 • اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان

  نجار در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان هرمزگان خواستار شد: تلاش در جهت تغییر نگاه جامعه به مدیریت بحران / هدایت رویکرد مدیران به سمت کاهش ریسک

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

  altنجار صبح امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان هرمزگان گفت: جذب مشارکت عمومی در راستای کاهش آسیب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی ضروری است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدیریت بحران ، اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان هرمزگان با اشاره به نقش آموزش در کاهش آسیب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی، ‌اظهارکرد: آموزش مدیریت بحران در حقیقت آگاه‌سازی اقشار مختلف جامعه در راستای نجات جان خود در مواقع بحرانی و کاهش آسیب‌های مختلف است.

  رییس سازمان مدیریت بحران کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که تغییر اقلیم از جمله وقایع اجتناب‌ناپذیر است، اظهار کرد: این تغییر اقلیم طبعات زیادی در مسائل جوی داشته است.

  وی عدم وجود بارش برف و باران را از جمله معضلات طبیعی که نتیجه تغییرات اقلیم است، دانست و بیان کرد: بحث کم‌آبی و خشکسالی یکی از دغدغه‌های جدی تمام استان‌های کشور است.

  نجار مهمترین مخاطرات و حوادث طبیعی استان هرمزگان را زلزله، خشکسالی، طوفان و سیل عنوان کرد و افزود: کمبود بارندگی و تبخیر شدن به علت گرمای هوا از عوامل طبیعی بروز خشکسالی در این استان و هدر دادن آب به خصوص در بخش کشاورزی که به دلیل الگوی نا مناسب کشت، تخریب پوشش گیاهی، از عوامل انسان ساز این رخداد است.

  معاون وزیر کشور تصریح کرد: یکی دیگر از مخاطرات طبیعی استان که باعث بروز خسارات فراوان شده است سیلاب های مهیب می باشند که تخریب محیط زیست را نیز به دنبال دارند.

  رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور، چرای بی رویه دام ها و قطع درختان، تجاوز به حریم رودها و برداشت سنگ و مصالح کف رودها و بر هم زدن شیب تعادلی رودخانه ها را از عوامل انسان ساز در بروز سیلاب در این استان بیان کرد.

  نجار از استاندار و مدیران کل استان هرمزگان خواست که گزارش‌ ارزیابی‌های و تعیین میزان خسارات حوادث طبیعی را به صورت دقیق و سریع به سازمان مدیریت بحران کشور ارائه دهند.

  وی با بیان این‌که امروز بسیاری از کشورها با استفاده از تکنولوژِی‌های نوین به همزیستی با آسیب‌ها و بحران‌های طبیعی رسیده اند، گفت: احداث ساختمان‌های ایمن و استفاده از ابزارآلات و تکنولوژی‌های ایمن نقش مهمی در تأمین امنیت جانی افراد در بحران‌های طبیعی ایفا می‌کند.

  معاون وزیر کشور در پایان ایمن‌سازی را از دیگر ضرورت‌های مدیریت بحران دانست و بیان کرد: توجه ویژه به ایمنی لازم و رعایت استانداردهای مختلف در حقیقت جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های اقتصادی و انسانی کشور است.