• امروز پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
 • اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان

  اسماعیل نجار در بازدید از مرکز پشتیبانی مدیریت بحران هرمزگان: لزوم تجهیز مراکز با امکانات نوین متناسب با حوادث منطقه ای هر استان / درک مخاطرات استانی ضرورت دارد

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

  altرییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: اولویت نخست در مدیریت بحران همزیستی و فهم مخاطرات طبیعی پیرامون جوامع انسانی است و اعمال مدیریت ریسک و کاهش خطرپذیری، توزیع عادلانه منابع و امکانات، تقویت آمادگی برای ارائه پاسخ مناسب در زمان حادثه، سطح بندی حوادث در ابعاد ملی، محلی و منطقه ای و برخورداری از سامانه انتشار هشدار اولیه در مراحل بعد قرار دارد که تمامی این موارد در "سند سندای" مورد تاکید قرار گرفته است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدیریت بحران ، اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور صبح امروز از کلیه قسمت‌های مرکز پشتیبانی مدیریت بحران استان هرمزگان از جمله انبار تجهیزات امداد و نجات، وظایف و کارکرد بخش های مختلف در زمان حادثه و نحوه برنامه‌ریزی برای مقابله با حوادث طبیعی بازدید و نحوه عملکرد این مرکز را مورد ارزیابی قرار داد.

  معاون وزیرکشور در ادامه افزود: تجهیزات امداد و نجات دپو شده در انبار پایگاه های مدیریت بحران آماده استفاده در مواقع بروز بحران و حوادث غیرمترقبه است.

  وی به طرح احداث یک‌هزار پایگاه امداد و نجات در کشور اشاره کرد و گفت: بسیاری از این پایگاه ها به بهره برداری رسیده اند و برخی از آن‌ها در مراحل پایان ساخت و ساز قرار دارند.

  نجار اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و اکثر کشورهای جهان با امضای سند کاهش خطرپذیری در برابر سوانح مشهور به "سند کنفرانس جهانی سندای ژاپن" توافق کرده اند که راهکارهای ارائه شده در این سند را برای تاب آوری در برابر سوانح تا سال 2030 میلادی در جوامع شهری و روستایی خود به اجرا درآورند تا میزان تلفات و خسارات در حوادث و سوانح کاهش یابد.

  رییس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: بنابراین مدیران ملی و مدیران شهری باید بسترهای لازم را برای تحقق اهداف ترسیم شده در این سند طی این بازه زمانی فراهم آورند.

  وی افزود: در این سند تاکید شده که مدیریت ریسک یا مدیریت کاهش خطرپذیری باید جایگزین مدیریت حادثه شود، یعنی با اجرای طرح های مختلف باید جوامع را در برابر سوانح محتمل، مقاوم و تاب آور ساخت. البته دستیابی به این هدف کار دشوار و زمان بری است، اما برای کاهش مرگ و میر و خسارات سنگین حوادث در کشور ناگزیر به حرکت در این مسیر هستیم.

  رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور تصریح کرد: طی چندین دهه گذشته، شهرها گسترش یافته، تاسیسات زیر بنایی قابل توجهی احداث شده و رشد جمعیت آهنگ سریعی داشته اما به موازات آن اقدامات لازم برای در امان ماندن در برابر سوانح و حوادث کمتر مورد توجه قرار گرفته و آسیب پذیری موجود بسیاری جوامع از همین غفلت ناشی می شود.