• امروز پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
 • اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان

  پیام رییس سازمان مدیریت بحران کشور به مناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

  altسیاستگذاران، برنامه ریزان و مدیران اجرایی، رسانه ها و گروه های مرجع اجتماعی در برنامه های توسعه و اقدامات روزمره، وضعیت حادثه خیزی کشور را در نظر داشته باشند و با درک صحیح و مسئولانه به ارتقا ایمنی و کاهش آسیب پذیری کشور کمک نمایند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، متن کامل پیام معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور به مناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی بدین شرح است:

  باسمه تعالی

  پنجم دی ماه " روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی " با هدف یادآوری و بزرگداشت جانباختگان زلزله بم، جلب نظر و توجه عمومی به مخاطرات ناشی از وقوع پدیده های طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، خشکسالی و... و شناسایی عوامل پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن ( خصوصاً تلفات جانی ) و گسترش فرهنگ ایمنی در جامعه می باشد.

  با توجه به وضعیت جوی، اقلیمی و حادثه خیزی کشور علاوه بر ضرورت اقدامات پیشگیرانه، کسب آمادگی در رویارویی با پدیده های خطرساز و کاستن از پیامدهای منفی آنها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است و با این رویکرد مسئولیت برخورد آگاهانه و تبادل اطلاعات، پژوهش و تشریک مساعی صاحب نظران، متخصصین و کارشناسان از عوامل موثر بوده و موجب اقدامات اساسی و اثرگذار در کشور می شود.

  مداخلات انسان در طبیعت نظیر تصرف در حریم و بستر رودخانه ها، وضعیت پوشش گیاهی، تغییر نامطلوب کاربری ها و ساخت و سازهای غیر مجاز و نا ایمن از عوامل تخریب محیط زیست و افزایش آسیب پذیری  در برابر حوادث می باشد.

  ارتقاء دانش و آگاهی های عمومی و نظارت دقیق بر اجرای قوانین و حذف عوامل خطرزا نقش مهمی در پیشگیری و کاهش اثرات حوادث طبیعی دارد.

  سیاستگذاران، برنامه ریزان و مدیران اجرایی، رسانه ها و گروه های مرجع اجتماعی در برنامه های توسعه و اقدامات روزمره، وضعیت حادثه خیزی کشور را در نظر داشته باشند و با درک صحیح و مسئولانه به ارتقا ایمنی و کاهش آسیب پذیری کشور کمک نمایند. از مهمترین نتایج مورد انتظار از برگزاری این گونه مراسمات در این ایام و اجرای برنامه های آموزشی و سایر برنامه های " روز ملی ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی "، ایجاد روحیه مشارکت همگانی مردم و مسئولین برای نیل به این هدف می باشد. این مهم توسط سازمانی خاص، در زمانی مشخص و با برنامه های کوتاه مدت و مقطعی میسور نمی باشد بلکه وظیفه ای است ملی که با مشارکت دولت، نخبگان، برنامه ریزان و همه اجزای جامعه در یک مسیر طولانی محقق خواهد شد.

  اینجانب با گرامیداشت " روز ملی ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی " ضمن قدردانی و تشکر از زحمات تمامی همکاران، اعضای محترم شورای عالی و شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور، کارگروه های تخصصی سازمان و متخصصین مدیریت بحران، امید است با سیاستگذاری صحیح، برنامه ریزی اصولی و تعهد تمامی دست اندرکاران و ذینفعان در کشور، شاهد کشوری ایمن، آماده و پاسخگو در برابر حوادث باشیم.

  اسماعیل نجار

   معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور