• امروز سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱
 • اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان

  زلزله‌هاي احتمالي در مرکز کلانشهرها نگران‌ کننده است

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
  رييس سازمان مديريت بحران کشور با اشاره به کمرنگ بودن بحث نظارت بر ساختمان‌سازي در ايران گفت: نگران وقوع زلزله‌هاي احتمالي در کلانشهرهايي نظير تبريز و تهران هستيم.

  به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت بحران كشور به نقل از خبرگزاری فارس؛ مهندس حسن قدمی در نشست هم‌اندیشی حرکت‌های جهادی و حوادث غیرمترقبه در تبریز با اشاره به وضعیت بافت‌های فرسوده در کشور اظهار کرد: 72 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که بیشتر در کلانشهرها هستند و حدود 10 میلیون جمعیت را در بر می‌گیرد.
  وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر حرکت‌های خوبی در خصوص بهسازی بافت‌های فرسوده به خصوص در مساکن روستایی کشور انجام گرفته است که در دولت‌های نهم و دهم این امر از حجم قابل قبولی برخوردار بوده است.
  مهندس قدمی اظهار کرد: در بررسی مشکلات بافت‌های فرسوده همچنین پیشنهادها باید مشارکت مردم را مدنظر قرار داد زیرا نوسازی بافت‌های فرسوده بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست.
  وی با اشاره به حجم جمعیتی در شهرها تصریح کرد: زلزله‌هایی با قدرت پنج ریشتر نیز با وجود این حجم جمعیت در شهرها خواهد توانست آسیب‌ها و خسارت‌های مالی و جانی فراوانی بر جای بگذارد که این مسئله برای کشور موضوعی نگران‌کننده و زنگ خطر است.
  مهندس قدمی افزود: با وجود اینکه اقدامات ارزنده‌ای در مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی انجام شده اما در مراکز شهری به ویژه شهرهای بزرگی نظیر تهران، مشهد، تبریز و اصفهان آنچه مورد توجه باشد، صورت نگرفته است.
  رئیس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه یک میلیون و 400 هزار واحد مسکونی روستایی با پرداخت تسهیلات گوناگون همزمان با روی کار آمدن دولت‌های نهم و دهم تا امروز مقام‌سا‌زی شده است، گفت: با این حال نبود نظارت کافی به ساخت و سازهای شهری از مهم‌ترین معضلات بحث مقاوم‌سازی است.
  وی تخریب فرمانداری شهرستان ورزقان همچنین بیمارستان‌های هریس و اهر را در زلزله 21 مرداد آذربایجان‌شرقی نمونه عینی و آشکار این نقص اساسی دانست و بر رفع آن تاکید کرد.
  رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بدون هیچ تعارفی باید اعلام کنم که مباحثی نظیر نظارت بر ساختمان‌سازی در کشور کمرنگ است و برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی باید برای آن فکری کرد.
  مهندس قدمی اظهار کرد: نقش گروه‌های جهادی را در مقابله با حوادث غیرمترقبه نباید نادیده گرفت و در این خصوص بسیج یکی از نهادهایی است که در تمام حوادث و در کل مراحل آن وارد عرصه شده و آثار بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری از خود بر جای گذاشته و در آینده هم خواهد گذاشت.
  وی با اشاره به نقش گروهای جهادی از جمله بسیج در زلزله 21 مردادماه آذربایجان گفت: گروه‌های جهادی با همتی مثال‌زدنی وارد کارزار شدند و در زمینه آواربرداری، بازسازی و ساخت اماکن دامی و مسکونی فعالانه حضور پیدا کردند که جای تقدیر دارد.
  مهندس قدمی بار دیگر با تاکید بر مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده در کشور تصریح کرد: با مقاوم‌سازی و احیای بافت‌های فرسوده بر میزان مسکن‌های قابل استفاده افزوده می‌شود و همین امر به حل بخشی از مشکلات بازار مسکن کشور کمک می‌کند.
  وی گفت: حوادثی نظیر زلزله یک رخداد طبیعی است که باید همیشه برای مقابله با آن آمادگی داشته باشیم و ساز و کار مقابله با آن را فراهم کنیم، بسترسازی‌های لازم باید برای آن صورت گیرد و خانه‌ها بر مبنای مقررات ملی ساختمان ساخته شود.