• امروز سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱
 • اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان

  اهميت ايجاد آمادگي ذهني در ميان تک تک افراد جامعه

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
  altرييس سازمان مديريت بحران کشور گفت: کاستن از درصد غافلگيري مردم و مسيولين در مواجهه با بحران مهمترين کارکرد مانور است.
  به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت بحران كشور؛ مهندس حسن قدمی رییس سازمان مدیریت بحران کشور در حاشيه مانور8 آذر كه در دبيرستان دخترانه شهيد آويني تهران برگزار شد اظهار داشت: در مانور زلزله مدارس از دستگاه هاي متولي دعوت شده تا آمادگي خود را محك بزنند هرچند بهترين مانور، مانور بدون اطلاع قبلي است.
  دبير شورايعالي مديريت بحران كشور تصريح كرد: در مورد آمادگي مردم هم به لحاظ اينكه دانش آموزان بهترين منتقل كننده پيام ها به خانواده هستند، به سراغ مدارس رفته ايم كه مطابق برنامه ريزي هاي انجام شده دانشگاه ها، ادارات، پادگان ها و كارخانجات هم پس از تصويب در شورايعالي مديريت بحران كشور جز اين برنامه قرار مي گيرند.
  رئيس سازمان مديريت بحران كشور با تاكيد بر نقش پيشگيري در كاهش مخاطرات گفت: هرچند آموزش هاي خودامدادي داراي اهميت است اما ابتدايي ترين مبحث در مديريت بحران در زلزله بحث مقاوم سازي سازه ها و نقش تعيين كننده سازه هاي مقاوم در جلوگيري از فاجعه انساني و تلفات گسترده است كه دولت خدمتگزار در سالهاي اخير اقدامات موثري در نوسازي و بازسازي مدارس كشور داشته است.
  وي با بيان اينكه در كشور 179هزار و 266 كلاس نامقاوم وجود دارد گفت: از سال 1385 تا پايان سال 1390 تعداد 78 هزار و 679 كلاس نوسازي و مقاوم سازي شده اند.
  مهندس قدمي از جمله كاركردهاي اين مانور را كاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله بوسیله ارتقاء فرهنگ ایمنی و مقاوم سازی، ایجاد آمادگی برای انجام واکنش های صحیح و سریع در برابر زلزله، افزایش سطح آگاهی دانش آموزان در مورد زلزله و سایر پدیده های طبیعی عنوان كرد.
  شايان ذكر است: مانور امسال چهاردهمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس کشور است كه با حضور 12 ميليون دانش آموز مقاطع مختلف از 105 هزار واحد آموزشي در31 استان كشور و با همكاري وزارت کشور، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جمعیت هلال احمر و سازمان صدا و سیما در سراسر كشور برگزار شد.