• امروز جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
 • اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان

  حفظ كشور از آفات و بيماري هاي قرنطينه اي وظيفه ذاتي وزارت جهاد كشاورزي و سازمان حفظ نباتات است/ اعتبارات لازم در موعد مقرر از سوي سازمان مديريت بحران كشور تصويب و براي تخصيص به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است

  فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

  altبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، در پی درج برخی خبرها با عنوان "بی توجهی وزیر کشور و سازمان مدیریت بحران به درخواست حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی، برای مبارزه با ملخ های مهاجم" نکات ذیل جهت آگاهی رسانه ها و تنویر افکار عمومی قابل توجه است.

  علیرغم وجود منابع اختصاصی سازمان حفظ نباتات برای انجام وظایف محوله در بودجه سالیانه،سازمان مديريت بحران کشور بلافاصله پس از درخواست وزارت جهاد کشاورزی در اسفند ماه سال 97 ، مبلغ یکصد میلیارد ریال پیشنهاد تامین اعتبار کرده است که سازمان حفظ نباتات مراحل تخصیص را می بایست از سازمان برنامه و بودجه پیگیري می کرد.

  بر اساس قانون ،سازمان مدیریت بحران کشور در امر آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازي آسيب ديده أز حوادث طبيعي سياست گذار و پشتيبان دستگاههاي اجرايي است و بنابر ضرورت و درخواست آنها از اعتبارات ماده ١٠ و ١٢ بودجه ساليانه براي آنها درخواست اعتبار مي كند.

  با توجه به درخواست وزیر محترم جهاد کشاورزی از وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر هجوم ملخ های صحرایی به اراضی استان های جنوبی کشور درخواست تامین اعتبار به مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال از سوی وزیر محترم کشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال گردید.

  وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به طور اخص مسئول پیگیری و تخصیص اعتبار یاد شده تا حصول نتیجه مطلوب بودند که ظاهرا این مهم مغفول مانده است.

  همچنین در سنوات اخير مبلغ 10 میلیارد ریال به منظور راه اندازی طرح پایش مبارزه با آفات و بیماری هاي گياهي و مبلغ 300 میلیارد ریال نیز از محل مواد 10 و 12 قانون بودجه نیز به منظور امحاء سموم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات قرار گرفت.

  نکته قابل تامل این است که مبلغ ١٠٠ ميليارد ريال در برابر بودجه عمراني حدود ٢٤ هزار ميلياردي وزارت جهاد كشاورزي در سال ٩٧ مبلغ ناچیزی است که البته اهمال و عدم پیگیری تخصیص آن مستمسکی براي شانه خالی کردن از مسئوليت و انداختن مشکلات احتمالی به گردن ساير دستگاهها شده است.